hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adótörvények vitája: szja, cégautó, járulékok, cafeteria, hipa

  • MTI

Mind az idén, mind jövőre gyorsítani kell a hiánycsökkentést, az egyensúlyjavítást, az államháztartás finanszírozási igényének mérséklését - jelentette ki expozéjában Veres János, pénzügyminiszter hétfőn a parlamentben, az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának elején. A vitázók kritizáltak és javasoltak.


Veres János hangsúlyozta: bár a kormány eredetileg olyan adócsomagot terjesztett be a jövő évre, ami mind a lakosság, mind a vállalatok terheit mérsékelte volna, erről a külső tényezők, a globális pénzpiaci krízis miatt le kellett mondani. A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy amikor október 9-én "Magyarországra is megérkezett a globális krízis", a kormány nem tétovázott, már aznap éjszaka és másnap délelőtt meghatározó döntéseket hozott. Ezek közé tartozott a jövő évi költségvetés újratervezése, valamint a már benyújtott adócsökkentési javaslat teljes visszavonása.

Mint elhangzott, az új javaslatban fontosnak tartják mind az adórendszer egyszerűsítését, mind pedig a fehérítést, ezek ugyanis hozzájárulnak a gazdaság versenyképességének javításához. A pénzügyminiszter fontosnak nevezte, hogy e két területen a kormány kitartson eredeti elképzelése mellett, megtörténjenek azok a változások, amelyek csökkentik a vállalkozók és a magánszemélyek adminisztrációs terheit, valamint növelik az átláthatóságot, tovább fehérítve a gazdaságot.

Veres János ismertetése szerint a magánszemélyeket érintő jelentős könnyítés az új egyszerűsített bevallási rendszer kialakítása. Ha a magánszemély ezt választja, akkor a személyi jövedelemadó bevallását nem saját magának kell elkészítenie, ezt megteszi helyette az adóhivatal. Ha ez a bevallás az érintettnek valamilyen okból nem felel meg, például azért, mert nem teljes az adóhivatal információja, akkor azt javítani, pontosítani lehet. Az adóhatóság közreműködésével készített egyszerűsített adóbevallás lehetőségével mintegy 3 millió magánszemély élhet.

Egyszerűsítenék, egységesítenék a személyi jövedelemadóban a kedvezményrendszer szabályait. Azt javasolják, hogy évi 3,4 millió forint éves jövedelemhatárig a jelenleg kedvezményezett jogcímeken összevont kedvezményalap után egységesen 30 százalékos kulccsal, legfeljebb évi 100 ezer forint nagyságban legyen érvényesíthető adókedvezmény. Magasabb, 3,4 és 3,9 millió forintos jövedelemszint között a kedvezmények csökkentett mértékben vehetők igénybe.

A pénzügyminiszter kiemelte: a személyi jövedelemadóban hét adókedvezményt összevontak, és az adókedvezmény alap után egységesen 30 százalékos kulccsal érvényesíthető az adókedvezmény.

A munkáltatókat, a kifizetőket érintő jelentős egyszerűsítési javaslatnak nevezte, hogy a 100 millió forint alatti árbevétellel rendelkező, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, betéti társaságok, közkereseti társaságok könyvvezetése egyszerűsödik. Egy olyan, a kettős könyvvitelen alapuló beszámolási rendszert kívánnak bevezetni, amelyben a ténylegesen felmerült, alapbizonylatokkal alátámasztott tételek rögzítésén túl gyakorlatilag további értékelési, átértékelési feladatokat nem kell elvégezni.

Veres János megemlítette, hogy megszűnik a munkáltató által nyújtott adómentes béren kívüli juttatások 400 ezer forintos korlátozása, ugyanakkor korlátozni kívánják azokat az adómentes juttatásokat, amelyeknek nem volt egyedi korlátjuk. Egyszerűbbé válnak az ingatlan- és gépjármű forgalmazók, illetve a lízingcégek illetékkedvezményére, mentességére vonatkozó eljárások, akárcsak a gépjárműveknél a vagyoni értékű jog értékmeghatározása.

Az éves bevallások és befizetések határideje 10 nappal hosszabbodik. A határidő az adóévet követő február 15-ről február 25-ére változik.

A tárcavezető elmondta, hogy emelkedik az átalányadózás választhatóságának értékhatára. Ez a személyi jövedelemadóban 8 millióról 15 millió forintra, a kereskedők esetében 40 millióról 100 millió forintra változik. A helyi iparűzési adóban 4 millióról 8 millió forintra emelkedik az egyszerűsített adóalap-megállapítás összeghatára.

Veres János kiemelte, hogy a feketegazdaság fehérítésének fontos területe a számlaadás ösztönzése. Ennek érdekében elő kívánják írni az átalányadózó egyéni vállalkozókra, őstermelőkre, valamint az egyszerűsített vállalkozói adó alanyára a számlatartási kötelezettséget. A kormány kedvezménnyel is kívánja ösztönözni a számlaadást. Ennek lényege, hogy meghatározott szolgáltatások igénybevételkor a számla ellenértékének 30 százaléka elszámolható személyijövedelemadó-kedvezményként.

Az előterjesztés szerint szigorodnak az adóbírság szabályai. Ha az adóhiány-bevétel eltitkolással, bizonylatok, könyvek, nyilvántartások meghamisításával, megsemmisítésével függ össze, az adóbírság kiszabható maximális mértéke az adóhiány 50 százalékról 75 százalékra emelkedik.

Megszüntetik a cégautó adót, amelyet meglehetősen kevesen fizetnek - mondta Veres János. Ezt vagyoni típusú adó válthatná fel, amely az érintettek számára kisebb terhelést jelent.


Vita: az SZDSZ új javalsatot vár, a Fidesz a versenyképesség miatt aggódik, az MSZP nyitott
Kóka János (SZDSZ) azt mondta, a törvényjavaslat több sebből vérzik, hiszen szigorít, és nem enyhít, ráadásul bonyolultabbá is teszi a rendszert. Hozzátette: még most sem késő visszavonni, és olyan új javaslatot beterjeszteni, ami ténylegesen enyhíti a vállalkozások terhein. A liberális frakcióvezető szerint az adóreformot belső átrendezéssel kellene megkezdeni, amire jelenleg is lenne mód. Úgy vélte, Magyarországon az állam tradicionálisan túladóztatja mind a polgárait, mind pedig a cégeket, és az adóalanyok rendre megpróbálják elkerülni az adót. Közölte: a magyar cégek, a polgárok azért csalnak, mert nincs más választásuk, hiszen ha befizetnék az adót, akkor nem tudnának megélni, a cégek tönkremennének. A szabad demokrata vezérszónok leszögezte: kölcsönös bizalmatlanságra sem egy működő gazdaság, sem a társadalom nem tud építeni. Kifejtette: a hatóságok most abból indulnak ki, hogy a vállalkozó csal, és ennek megelőzése érdekében válik egyre bonyolultabbá az adórendszer. Ám éppen e bonyolultság okán lehetetlenné válik az adókövetés, és ebből az ördögi körből nem lehet kilépni.

Herényi Károly, az MDF vezérszónoka szintén leszögezte: pártja ezt a módosítást nem támogatja. Úgy vélekedett, hogy a lehetőségeket figyelembe véve adócsökkentésről nem, csupán adóátrendezésről lehet szó. Szerinte egy ilyen lépés javítaná a vállalkozások versenyképességét és a társadalmi igazságosságot is elősegítené.

A Pénzügyminisztérium államtitkára szerint a Fidesznek nem kellene külföldi országok gyakorlatára hivatkozni az adócsökkentés kapcsán, mert képviselői nem tudnak konkrét, vagy összehasonlító példákat mondani; Keller László ezt az adótörvény-módosítási javaslat általános vitájában mondta ezt. A PM államtitkára kiemelte: megnézték, hogy más európai országokban milyen adócsökkentésekre került sor. Kitért arra, hogy egyes országokban például társasági adókedvezményeket, illetve kedvezményes hitelkereteket vezetnek be. Hangsúlyozta: Magyarországon ezeknél kedvezőbb a szabályozás.

Tállai András (Fidesz) ezzel kapcsolatban azt mondta, az államtitkár által mondott példák is bizonyítják, hogy az európai országok "így vagy úgy", a válság közepette adócsökkentéssel próbálkoznak.Magyarországon túladóztatás folyik, ezt bizonyítja az is, hogy az élőmunkaterhek tekintetében hazánk a 26. az Európai Unióban, és csak Belgium van rosszabb helyzetben - hangsúlyozta Tállai András. Kiemelte azt is, hogy Magyarországon 44 százalék körüli a jövedelemcentralizáció, amellyel versenyképtelenek vagyunk az unióban.

Egyszerűsítésről, a gazdaság fehérítéséről, valamint az adóátstrukturálásáról Kékesi Tibor (MSZP) beszélt.Az egyszerűsítés kapcsán azt mondta, a javaslat szép számú és hatásában is jelentős egyszerűsítéseket tartalmaz. Ilyennek nevezte az átalányadózás értékhatárainak duplájára emelését. Megjegyezte: sokan ki fogják számolni, megéri-e nekik, de ennél egyszerűbben már nem lehet adózni, és ez jelentős adminisztráció-csökkenést jelent. A szocialista képviselő szerint az egyszerűsítés azért fontos, mert az unió célul tűzte ki, hogy a vállalkozások adminisztratív költségeit a felére kell csökkenteni. Kékesi Tibor hozzáfűzte, hogy ha ilyen terülteken tudnak forrásokat felszabadítani, akkor valójában adócsökkentés nélkül is jelentős többletjövedelemhez juttatják a vállalkozókat. Mint elhangzott, a gazdaság fehérítése érdekében jogszabályokkal, kedvezményekkel és szankciókkal kell ösztönözni, hogy a gazdaság minél nagyobb része váljon a gazdaság legális részévé. Kékesi Tibor igazat adott azoknak az ellenzéki kritikusoknak, akik szerint a munkát terhelő adók tekintetében az élmezőnyben van Magyarország.

A kormánypárti politikus szólt a cégautóadó-változásról, ahol az adóbázis szélesítés a lényeg. Ismertetése szerint 440 ezer céges gépjárműből 40 ezer adózott korábban, a mostani javaslat szerint pedig 400 ezer adózna és csak 40 ezer mentesülne.

Pettkó András (MDF) egyebek között arra hívta fel a figyelmet felszólalásában, hogy extra munkavállalói járulékot kell majd fizetnie annak, aki betegszabadságra megy, adóköteles devizaállományt vesz fel, és januártól az úgynevezett személyi jellegű kifizetések után is kérik majd a másfél százalékot.

Végh Tibor (MSZP) felszólalásában hangsúlyozta: az ellenzék adócsökkentést hiányoló kritikája mellett nem szabad megfeledkezni az előterjesztésben javasolt, nettó módon számított adókülönbözet nyilvántartásról, a négy hónapos fizetéshalasztás-kérésről, valamint az egyszerűsített adóbevallásról, ami hárommillió ember életét könnyíti meg. A szocialista képviselő Tállai András (Fidesz) kijelentéseire reagálva elmondta: Magyarországon elsősorban nem az előírt munkateher számít magasnak, hanem a beszedett adók mértéke. Az MSZP ezért helyesnek tartja az APEH működésében tervezett változásokat, amelyek egyebek mellett a nagyobb szigor elvét is tartalmazzák. A kormány adópolitikájának középpontjában az adóterhek egyszerűsítése szerepel, amelynek segítségével többen kevesebb terhet fizethetnek a jövőben - fejtette ki Végh Tibor. Hozzátette, hogy a kabinet nyitott minden módosító javaslatra, ami a struktúrába építhető.

Pettkó András (MDF) egyetértett Végh Tiborral abban, hogy a lehető legtöbb pénzmozgás számláról számlára történjen, ugyanakkor azt javasolta, hogy a bérkifizetés banki költségei a munkaadókat terheljék a munkavállalók helyett.

Az elnöklő Világosi Gábor az általános vitát lezárta. Az előterjesztéshez módosító javaslatok érkeztek, a részletes vitára egy későbbi ülésen kerül sor.


Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink